Актуелности на пројекту
Група наставника наше школе упознала је 30. маја 2023. године чланове Наставничког већа са садржајем обуке Digital storytelling, коју су у оквиру Еразмус + пројекта похађали 8-12. маја 2023. у Лисабону.
Предавачи су Милана Ђурић, Наташа Веселиновић, Марија Вуковић и Тамара Живковић.
Током маја започела је реализација пројекта у сарадњи са организацијом Еразмус+, одласком на семинар „Дигитална прича“ (Digital Story), одржаном у Лисабону у периоду од 8. до 12. маја 2023. године.
На семинару су учествовале: Марија Вуковић, наставник српског језика; Наташа Веселиновић, наставник енглеског језика - ради са млађим и старијим разредима; Тамара Живковић, наставник математике; Милана Ђурић – наставник разредне наставе, како бисмо научиле да користимо дигиталне алате и апликације потребне за дигитално осавремењивање наставе. Семинар је био конципиран тако да се, кроз „Дигиталну причу“-проистеклу из људске потребе за приповедањем, науче различити дигитални алати.
Шта је, у ствари, “Дигитална прича“?
Дигитална прича је радионица кроз коју се традиционална прича било које садржине може испричати креирањем кратких аудио, сликовних или видео прича. ДС (дигитална прича) користи компјутерски засноване алате за креирање прича и као таква, она представља микс слика, текста, аудио записа, видео клипова и музике.
Дигитална прича нам омогућава да осавременимо и оплеменимо процес усвајања наставних садржаја, да ученици лакше усвоје знања и развију вештине потребне за даљи развој; Кроз процес креирања ДС развијају се алгоритамска правила у мишљењу и раду код деце и одраслих, а посредно утиче и на обогаћивање речника и начина изражавања;
Само стварање Дигиталне приче је веома забавно, креативно са нагласком на едукативни карактер на више планова.
На крају, главни циљ је свакако оспособљавање наставника и ученика за коришћење дигиталих алата у настави;
Концепт семинара „Дигитална прича“ је био такав да пружи једну заокружену целину постепено упознајући учеснике са садржајем и алатима.
Првог и другог дана упознале смо се са Adobe CC Express / Spark и WordPress.
Креирале смо своје веб странице, постављале текст, фотографије, линкове и снимке.
Посетиле смо, заједно са осталим учесницима семинара Arquivo Fotográfico и фотографисале фотографије за нашу фото причу коју је пратила нарација, према претходно смишљеном сценарију. Потом смо уклапале и повезивале фотографије и нарацију у Аdobe Express Video Editor програму и готов производ коментарисале са колегама из Италије, Немачке и Француске, такође полазницима семинара.
Трећи и четврти дан су били резервисани за упознавање са апликацијом Comica / Clip2Comic; Креирале смо стрип у овим апликацијама коришћењем претходно снимљених фотографија, а затим представиле своје радове и поставиле их на своју Веб страницу. Осим дигиталних, аутори водитељ семинара се осврнуо и на Аналогну причу кроз коју су нам представљене различите игре које помажу развоју креативног мишљења.
Петог дана опробале смо се у програму Audacity/GarageBand који омогућава комбиновање нарације, музике и звукова са циљем што већег ангажмана слушаоца.
Надамо се да ће наш пут „по зрнце новог знања“ помоћи колегама да унапреде и дигитализују свој наставни процес, а ученицима да овладају новим дигиталним вештинама које ће им значити у даљем образовању.