Menu

Још једно обележавање Масленице у «Десанки»

асленица је један од најрадоснијих и најомиљенијих празника у нашој школи. И ове године, обележавање Масленице у нашој школи су организовали ученици старијих разреда који уче руски језик и наставница руског Слободанка Марковић.

Часови руског језика у свим одељењима су били посвећени обележавању Масленице уз презентације ученика и снимке уживо са руских канала (о томе како се у Русији слави овај празник), као и уз такмичења у школском дворишту у забавним и традиционалним народним играма.

Програм за ученике млађих разреда су припремили старији другари. Они су их упознали са традицијом и обичајима у недељи Масленице, говорили су о значају праштања, тражења опроштаја и помирења. Сви заједно су се играли и забављали кроз: квиз знања о празнику, асоцијације, такмичења у забавним играма - окретање палачинки, брзина склапања/расклапања матрјошки... Заступљене су биле и традиционалне народне игре које су заједничке српском и руском народу, као што су: трка у врећама, три ноге, надвлачење конопца, прескакање конопца и друге... Ученици су показали изванредну борбеност и спретност.

Након свих активности, школа је мирисала на палачинке, које симболизују Сунце. Ученици који уче руски језик су сваки дан припремали палачинке и делили осталим ученицима и наставницима у школи.

Део атмосфере у данима прославе можете да видите на нашем Тик ток профилу.

→ Read in English

Какав је Масленица празник?

Ради се о веома старом празнику, који датира још из паганских времена. Некада је био заједнички свим словенским народима, али и многим другим... Међутим, прослава Масленице очувала се само у традицији руског народа (мада у новије време оживљава у многим земљама према угледу на руско обележавање овог празника)...

Овим забавним празником испраћамо зиму, а дочекујемо пролеће. То је празник који нас припрема за Велики пост – да у њега уђемо спремни и чисти, измирени са свима... Важан је у превенцији насиља, али и представљању културе народа, чији се језик учи у нашој школи...

Овај празник нас учи врлинама, као што су:
- праштање (онима који су нас повредили/наљутили на било који начин);
- тражење опроштаја (од оних које смо ми повредили или наљутили...);
- несебичност и дељење са другима (припремамо палачинке и за друге, делимо другима);
- традиција и дружење (програм за млађе разреде припремају старији ученици – презентације и квизови, играју се забавне и спортске традиционалне народне игре за време којих старији ученици брину о млађима);
- брига о другоме и такмичарски дух, осећај заједништва (за време програма и такмичења старији ученици организују);
- осећања животне радости, забава и опуштање.

Главна порука Масленице јесте: Тражите опроштај од оних које сте повредили и опростите свима који су вас у претходној години растужили или наљутили.