Масленица – велики руски празник уочи Великог поста
Масленица је руски празник који се прославља недељу дана пре почетка Великог (васкршњег) поста и завршава се Недељом праштања. Овај празник потиче још из претхришћанског доба, када се празновао у част бога Јарила и завршетка зиме. У Русији се празнује целе сиропусне недеље. Веома је омиљен, нарочито међу младима. У време Масленице пеку се палачинке од различитих врста брашна, филују се павлаком, јајима, кавијаром или нечим слатким. Прва палачинка се посвећује мртвима и дарује се сиромасима за покој душе умрлих предака. Палачинка представља обликом и бојом Сунце које растерује зиму.
У току овог празника од 17. и 18. века изводе се и покладне комедије. Празник се завршава спаљивањем лутке од сламе која представља Масленицу.
Има доста пословица везаних за овај празник:
- Није сваки дан Масленица, доћи ће и Велики пост;
- Последњу би пару дао, само да Масленицу прослави;
- У снегу до појаса, у палачинкама до грла
У нашој школи, већ традиционално, славимо најстарији и највеселији руски празник – Масляницу (Масленицу). Одговарајућа реч на српском била би „Покладе“. Масленица постаје све популарнија и слави се у све већем броју земаља.
Још од давних времена, пре хришћанства, у Русији постоји и негује се традиција обележавања празника Масленице, којим се испраћа зима и слави долазак пролећа. Некада је то био заједнички празник свих словенских народа, па и нашег. Масленица траје 7 дана и увек се слави у седмици која претходи почетку Великог Ускршњег поста. Масленица је празник љубави, наде, радости и весеља. Људи моле за опроштај једни друге, ако су нешто погрешили или се са неким посвађали, речима „Прости/простите Христа ради“ или на српском „Опрости/опростите Христа ради“, мире се - и тек тада су чисти и спремни за Велики пост - тако је Масленица истовремено и недеља припреме за пост.
Сваки дан Масленице има свој назив и празнује се на одређени начин, али се целе недеље пеку палачинке као симбол Сунца јер су округле, жуте и вреле. На руском се палачинка каже „блин“.
Седмог дана, Опроштајне недеље, спаљивано је или, ређе, одвожено у шуму страшило „Масленице“, које се прави од крпа и сламе, чиме се симболично опрашта од Масленице и седмодневног славља. Од раног јутра до вечери певају се песме, плеше се, свира, играју се разне игре...
За време обележавања празника сви се облаче у костиме: животиња, ликова руских бајки, прича, басни и сл., или облаче руску народну ношњу.
И школе у Русији су укључене у прославу Масленице, организују се веселе приредбе, маскембали, грудвања, прављење Снешка, такмичења у традиционалним руским играма – неке од њих постоје и код нас, али и код многих других народа, нпр.: бацање камена с рамена, надвлачење конопца (на уобичајен начин или тако што су противничке стране окренуте леђима једна другој), трка у врећама, трка парова или „три ноге“ (парови су спојени везањем по једне ноге – десна/лева) и сл. Ученици наше школе се сваке године исказују у таквим традиционалним играма.
На страни Галерија можете погледати фотографије са прославе Масленице.
Више о овом празнику можете сазнати на http://ruskarec.ru
![]() |
Повратак на почетну страну |